דצמ' 02 2010

דכאון- טיפול בדכאון

פורסם על ידי עו"ד טל נבו בשעה 13:44 תחת מאמרים

רשלנות רפואית בטיפול בדיכאון היא נושא די נפוץ.

דיכאון היא אחת ההפרעות הנפשיות הנפוצות ביותר. הפרעה זו מאופיינת בשקיעה לתוך חוסר עניין וסיפוק מהחיים, ייאוש, וחוסר תקווה. אובדן העניין וההנאה בחיים יכול להוביל למחשבות על מוות ולעיסוק בעניין זה, כמו כן דיכאון יכול גם להוביל לביצוע מעשים אובדניים. מלבד התסמינים הרגשיים, לדיכאון ישנם גם מאפיינים בתפקוד הפיזיולוגי במוח.

מקרי רשלנות רפואית בטיפול בדיכאון / דכאון

הסיבות לדיכאון יכולות להיות שונות ומגוונות.החל מנטייה תורשתית, אירועים שונים במהלך הילדות שלנו, משברים אישיים, שימוש בסמים, משברים כלכליים, ועד למבנה האישיות וחוסרים תזונתיים. הטיפול בדיכאון יכול להשתנות גם כן לפי חומרת המצב, וגורמים אישיים נוספים. בחלק מהמקרים ניתן להסתפק בטיפול פסיכולוגי, אך ישנם מקרים שיש חובה לטפל באמצעות תרופות בין אם תרופות מסוג SSRI או נוגדי דיכאון אנטי טריציקליים. במקרים בהם ישנה סכנה שהמטופל עלול לבצע ניסיון אובדני, או במקרים בהם המטופל ביצע ניסיון אובדני, יש לשקול הפניה לטיפול במסגרת של אשפוז פסיכיאטרי שם יטופל החולה יחד עם השגחה צמודה.

עילות תביעה בגין רשלנות רפואית דכאון / בטיפול בדיכאון

• היעדר אבחון, אבחון מאוחר, אבחון שגוי של דיכאון

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת הכוללת גיל, מין, מצב בריאותי (הרבה פעמים ההתמודדות עם מחלה כרונית יכולה להוביל לדיכאון, כמו כן ישנם מצבים רפואיים שאחד הסימנים להם יכול להיות דיכאון למשל בעיות בבלוטת התריס או תסמונת לפני המחזור החודשי, מי שיש במשפחתו היסטוריה של בעיות בתחום זה יכול להיות בעל סיכון גבוה יותר לדיכאון), רקע אישי, ועוד. כמו כן נדרשת התרשמות מדוקדקת של הרופא מהתסמינים המתוארים על ידי המטופל, וכן נדרשת בדיקה פיזיולוגית על ידי הרופא.

• אי הפניה לטיפול פסיכולוגי/פסיכיאטרי, או טיפולים נוספים המיועדים לטיפול בדיכאון

• מעשים ומחדלים רשלניים שהיו יכולים להוביל לחוסר טיפול, השהייתו, או החלטה על ביצוע הליך רפואי בלתי מתאים שיכלו לגרום לתובע נזק גופני או להחמיר את מצבו.

• רשלנות במתן תרופות מבחינת סוג ומינון ומבלי לוודא את רגישות המטופל לתכשיר

• אי הפניה לביצוע בדיקות כדי לגלות ליקויים תזונתיים וחוסר איזון הורמונלי שיכולים לגרום לדיכאון

• אי הפניה לאשפוז פסיכיאטרי או הפנייה מאוחרת מידי לאשפוז זה

• רשלנות באשפוז פסיכיאטרי

פסקי דין- פסק דין- רשלנות רפואית דכאון/ טיפול בדכאון

רע"א 1412/94 הדסה עין כרם נ' גלעד- עניינו של המקרה בתביעת רשלנות רפואית בגין התאבדותו של אדם במהלך אשפוז במחלקה פסיכיאטרית. בנסיבות המקרה בדנן, היה רקע קודם של נסיונות התאבדות שביצע המטופל בביתו ועל הרקע שלהם אושפז. על אף האמור קבע הפסיכיאטר כי לא נשקפת סכנה שהאדם ינסה להתאבד שוב. נפסק שהחלטה זו של הפסיכיאטר לא הייתה סבירה ובית החולים הואשם ברשלנות רפואית ושילם פיצויים לעיזבון.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בטיפול בדיכאון ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון 0524787850

אין תגובות עדיין

התגובות סגורות.